Nedávno o ženské basketbalové lize v Česku prohlásil, že patří mezi čtyři nejlepší v Evropě. Někdo možná nesouhlasil, ale šéf Chance ŽBL Jakub Večerka si za svým tvrzením stále stojí. Má pro to několik argumentů. Jedním z nich je i to, že na čele ŽBL jsou momentálně dva z nejlepších týmů v Evropě, o čemž svědčí výsledky USK a Žabin v Eurolize.
Právě tyhle dva týmy se v neděli utkají o první místo v Praze na Královce. Je pochopitelné, že vedení soutěže vycítilo příležitost a chce z takového souboje udělat událost, která přitáhne davy. Jak do haly, tak k televizi.
Co se bude v neděli na Královce dít?
Souboj o první místo mezi ZVVZ USK Praha a Žabinami Brno je sice jen utkání základní části, je ale speciální v tom, že po zhruba deseti letech to bude euroligový souboj v rámci Chance ŽBL. Navíc se jedná o dva české týmy, které jsou aktuálně v osmifinále Euroligy. Je to vlastně souboj dvou ze 12 nejlepších týmů v Evropě. To vnímám jako velké lákadlo pro diváky.
Počítali jste dopředu s tím, že zrovna tento zápas bude něco extra?
Schválně jsme zvolili toto datum. O víkendu mají muži reprezentační přestávku, nehrají se ani zápasy žákyň nebo dorostenecké extraligy v Česku. Chceme proto přilákat co nejvíce basketbalové veřejnosti, aby si tento svátek užila.
Bude to jen o tom zápase, nebo chystáte i nějaký doprovodný program?
Využijeme to k propagaci mistrovství, která budou v České republice příští rok. Tedy mistrovství Evropy žen v Brně v červnu a mistrovství světa juniorek U19, které je v Brně o měsíc později. Chystáme třeba soutěže, ve kterých budou moci diváci vyhrát oficiální míče mistrovství, představíme poprvé také maskota ME žen, budou další soutěže o trička a podobně. V poločase odehraje exhibiční utkání výběr Prahy proti výběru středních Čech v dívčí kategorii U13. A zakončíme to velkou autogramiádou a focením s hráčkami po utkání, zúčastní se všechny reprezentantky z obou týmů. Dostat by se mělo na co největší počet zájemců.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Bude vyprodáno?
Pokud by nebylo, nebudu spokojený. (smích) Ale jsem přesvědčený, že se to povede. Zájem je velký.
Je v plánu podobné akce opakovat i v budoucnu?
Určitě. Lidé dneska už nechodí jen na sport, chtějí doprovodný program pro děti, soutěže a podobné věci. To jim chceme nabízet. Proto děláme nedělní dopolední Family Days, které chceme dále zlepšovat a doprovodného programu nabízet ještě víc. Family Days se postupně dostanou do každé ligové haly, přímým přenosem je vysílá Nova Sport.
V této sezóně Nova Sport odvysílá 33 přenosů ze ženské ligy. Nova přitom žádný jiný ženský sport nevysílá, dokonce nevysílá ani žádnou jinou českou ligu. Jak se vám to povedlo?
Dušan Mendel, šéf sportu na Nově, s oblibou všude říká, že jsem je ukecal (smích).
Do loňského září, kdy jsem se stal šéfem ligy, byla ŽBL v průměru třikrát do roka na ČT Sport. Pro sponzory je přitom klíčové, kolikrát jste v televizi. Já jsem se nejdříve snažil vyjednat s Českou televizí více přenosů. Jenže oni jsou limitovaní zaprvé tím, že mají jen jeden kanál. Nova jich má šest. A za druhé tím, jak jsou veřejnoprávní, tak tam chce být každý. Není tam zkrátka prostor. Výkonný ředitel ČT Sport Jiří Ponikelský mi na rovinu řekl, že není šance mít u nich zápas každý týden.
Objednal jsem se tedy na Nova Sport. Zaujal je hodně právě ten koncept Family Day, protože Nova má rodinu jako svou cílovou skupinu. Bylo ale jasné, že nemá smysl se snažit o nějaké termíny třeba v sobotu v šest večer, kdy mají diváci na výběr z desítek různých soutěží a dalších aktivit. Ale v neděli dopoledne nikomu nekonkurujete. To se jim líbilo. V loňské sezóně jsme vyzkoušeli 14 přenosů, mělo to úspěch, na Nově byli spokojení, a tak jsme se domluvili i na letošek, navíc s tím výrazným navýšením.
Jsou někde dostupná čísla sledovanosti?
Můžu pouze odhadovat z odezvy. Ta je dobrá. Nova Sport ale data sledovanosti nezveřejňuje.
Na příští rok jste už domluvení?
Bude to podle toho, jak se bude dařit v této sezóně. Nicméně s Dušanem Mendelem i dalšími lidmi z Novy jsem v kontaktu a myslím si, že si vesměs tu spolupráci pochvalují.
Nechci, aby to byl jednorázový projekt. A moc se mi líbí, že si Nova vzala ŽBL za svou. Nekončí to jen přenosem. Například každou neděli máme reportáž v hlavních zprávách na Nově, což je zásah přes milion diváků. Zpravodajství z ŽBL je na TN.cz. Tento týden bude třeba štáb Novy točit na USK a Žabinách tréninky a bude před zápasem dělat reportáž. To všechno je ohromná přidaná hodnota. Z naší strany proto určitě je zájem o dlouhodobou spolupráci a já doufám, že i oni budou spokojení.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Generálním partnerem ŽBL je společnost Chance, smlouva ale končí po této sezóně. Jak to vypadá s případným prodloužením?
Zatím se čeká. V tuto chvíli se řeší hlavně s Tipsportem pokračování smluv ohledně národního týmu, které také končí. Jakmile se tohle dořeší, tak se vrhneme na ženskou ligu. Chtěl bych, abychom měli více jasno do Vánoc.
Když už jsme u Vánoc, mužská KNBL se rozhodla, že letos bude hrát dvě kola mezi svátky, kdy by měla být vyšší návštěvnost i televizní sledovanost. ŽBL má ale v tom termínu naplánovaný jediný zápas, a to Brandýs – Chomutov. Neuvažovali jste o tom, že ty sváteční dny taky využijete víc?
Navrhoval jsem to. Některé týmy byly pro, jiné proti. Nesouhlasily pochopitelně hlavně týmy, které mají hodně cizinek a ty chtějí na Vánoce domů. Proto jsme zatím přišli s kompromisem, kdy to zkusíme s jedním zápasem. Vychází opět na neděli, nazveme to Vánoční speciál, s městem Brandýs uděláme speciální doprovodný program ve vánočním duchu. Cílem je naplnit v Brandýse halu, a když se to osvědčí divácky i mediálně, tak se budeme snažit, aby se z toho v příštích letech stal standard.
Mimochodem, proč při té velké snaze o větší propagaci nemá ŽBL vlastní sociální sítě?
Momentálně využíváme sítě CZ.BASKETBALL, ale je to určitě jedna z věcí, kterou bych chtěl změnit. Materiálu je dost. Sice možná ne tolik jako z KNBL, kde jsou hezké smeče a podobně, ale hodně zajímavého materiálu najdeme i v ŽBL. Kdyby se podařilo vlastní sítě spustit od začátku příští sezóny, tak budu určitě spokojený.
Co vy vlastně vnímáte jako největší aktuální problém ŽBL?
Jednoznačně infrastrukturu. Což není jen problém ženské ligy. Haly na tom nejsou dobře. Například Rosnička, kde hrají Žabiny, byla dřív výstavní halou ženského basketbalu, ale dnes už vám tam nedovolí hrát Euroligu. Nebo se podívejme do Hradce, který má spoustu medailí, loni tamní děvčata vyhrála mládežnické extraligy, ale hrají ve staré sokolovně, což je dost omezující. Přitom si dovedu představit, že třeba na krajské derby Hradec – Trutnov s hezkým doprovodným programem by přišly dva, tři tisíce lidí, ale nemají kam, když je kapacita 500.
Jediná hala, která vyhovuje parametrům, je Královka. A pak samozřejmě Vodova v Brně. Na druhou stranu třeba v tom Brandýse je nová hezká hala, ale má kapacitu 250 lidí. To znamená, že se musíme domlouvat s městem a klubem, že na televizní zápasy doplníme mobilní tribuny.
Bohužel nejsme ve Francii nebo Španělsku, kde jsou tisícové haly a divácký potenciál tam lze naplnit.
Je ještě nějaká další věc, která vás trápí?
Hodně se mluví o výkonnostních rozdílech mezi špičkou a spodkem ligy. Občas prostě USK nebo Žabiny vyhrají o těch 50, 70 nebo i 90 bodů. Já to ale na druhou stranu nevidím tak negativně. Je potřeba si uvědomit, že jsou to dva ze 12 nejlepších týmů v Evropě. To žádný jiný kolektivní sport v Česku nemá. Buďme rádi, že tady tak špičkové týmy jsou.
Navíc ty ostatní týmy často hrají s mladými děvčaty, která v takových zápasech sbírají zkušenosti a za pár let mohou být i díky tomu někde jinde.
Vy jste nedávno prohlásil, že česká liga patří mezi čtyři nejlepší v Evropě, nad čímž někteří pozvedli obočí. Podle jakých kritérií ale tohle hodnotit?
Je to subjektivní. Každý si dokáže najít kritérium, aby mu to vyšlo tak, jak chce. Když jsem předseda ligy, tak ode mě samozřejmě nikdo nemůže chtít, abych říkal, že ta liga stojí za prd. (smích)
Nesouhlasné názory plně respektuju. Pro mě je klíčové srovnání v evropských pohárech a počet reprezentantek v družstvech. Jen v USK a Žabinách jich bude dohromady skoro deset. Loni třeba ve Final 4 Euroligy hrály dva turecké celky – Fenerbahce a Mersin – které mají v kádru proti našim dvěma nejlepším týmům zhruba třetinový počet reprezentatek. A to máme další potenciální reprezentantky třeba v KP Brno.
A pak jsou tu ty evropské poháry. USK patří dlouhodobě mezi nejúspěšnější evropské týmy vůbec, Žabinám se letos daří, do toho se přidává KP Brno, Chomutov, české týmy jsou vidět.
KNBL přišla před sezónou kvůli finančním problémům o Kolín. ŽBL řešila podobný problém, skončila Slavia.
Se Slavií byl spojený donátor pan Kaderka, který teď řeší jiné problémy (je obviněn v kauze tenisových dotací, pozn. red.). Byl jsem rád, že se k tomu Slavia postavila čelem. Začalo to před play-off, ale klub dohrál soutěž důstojně, vypadli až v rozhodujícím zápase s Hradcem. Klíčové je, že hráčkám ani trenérům nic nedluží. Ale samozřejmě už neměli prostředky na to, aby pokračovali.
Místo nich je v lize tým LOH 2028 Chomutov, jehož cílem je připravit mladé hráčky. Zatím je po sedmi zápasech bez výhry s negativním skóre minus 289. Je to projekt jen na jeden rok?
Je potřeba říct, že prioritně jsme měli zájem o jiné kluby. Měli jsme už dokonce domluvené Poděbrady, které chtěly od Slavie odkoupit licenci. Město na radě odkleplo potřebné peníze, ale z důvodu nějakých politických bojů to nakonec neprošlo na zastupitelstvu. Pro mě bylo nepochopitelné, že pro to někteří lidé na radě zvedli ruku, ale na zastupitelstvu pak ne. Je to sviňárna, ale s tím se v politice počítá.
Po konci ligy jsme čekali do půlky června, jestli Slavia někomu licenci prodá. Velký zájem byl ze Strakonic, které na poslední chvíli cukly, že nesehnaly peníze. Byli i jiní zájemci. Ale až v druhé polovině června, kdy licence propadla, jsme začali hledat alternativu. V tu dobu je ale už těžké narychlo zajistit peníze na nejvyšší soutěž, naplnit kádr. Nechtěli jsme hrát ligu v devíti, proto vznikl projekt LOH 2028 Chomutov. Ty holky sice dostávají občas bídu, ale já doufám, že jim to pomůže. Jsou to 18leté holky, pro které je to první zkušenost s ženským basketem a nastupují proti hráčkám z WNBA. V létě na MS by pak tyhle zkušenosti mohly zúročit.
V další sezóně ale už tento tým v ŽBL zřejmě hrát nebude. Na doplnění ligy je teď času dost. Jsou zájemci?
Potvrzený nikdo není, závazná nabídka ještě nepřišla. Oslovili jsme týmy, které mají mládežnickou základnu, primárně vyhledáváme krajská města. Díváme se i na to, jestli je ve městě vysoká škola. Hráčky láká, když mohou spojit sport a studium.
Můžu říct, že máme dlouhodobě v hledáčku Olomouc. Je to velmi významné univerzitní město mezi Brnem a Ostravou, mají tam univerzitní klub, dělají tam dobře mužský basket.
Třeba to někoho překvapí, ale partnerem pro jednání je i Ústí nad Labem. Co předvádějí s marketingem a diváky v KNBL, je úžasné. Mají v dorostenkách extraligu U17 a U19, perfektní halu, zázemí. S Tomášem Hrubým už jsem o tom mluvil.
Jednání jsme rozjeli i s primátorkou Českých Budějovic, kde se staví hala přímo na basket. Velmi se jí to líbilo, protože tam mají jen mužské sporty. U nich by to ale určitě nebyla záležitost příští sezóny.
Deset týmů je pevný počet, nebo je ve hře rozšíření na víc?
Teď by to asi nebyla dobře načasovaná diskuse, když jsme byli rádi, že na letošek máme vůbec deset týmů. Výhledově bych ale debatu otevřít chtěl. Kdyby byl zájem z ostatních měst, nebránil bych se rozšíření na 12 týmů. Problém velkého výkonnostního rozdílu mezi špičkou a spodkem bychom mohli vyřešit změnou hracího systému. Základní část by se hrála jen jednokolově, pak by přišlo rozdělení na nadstavbu A1 a A2, která by se mohla hrát třeba i tříkolově. Tak by například USK hrálo s těmi spodními týmy jenom jednou, čímž by se eliminovaly ty největší rozdíly.
Spojení se Slovenskem ve hře není?
O tom jsme se bavili intenzivně loni. Měli tři týmy v Eurocupu – Piešťany, Banskou Bystricu a Ružomberok a do toho velká firma J&T koupila Inter. Byl tam potenciál čtyř velmi silných týmů. Přemýšleli jsme o spojení tak, že českých týmů by bylo deset, slovenských osm. Základní část by se odehrála jednokolově zvlášť a pak by se spojilo šest českých a čtyři slovenské týmy do A1 a čtyři a čtyři do A2. V tu chvíli to vypadalo, že by v A1 mohly být dva euroligové týmy a šest eurocupových. To je velká kvalita a dávalo to smysl.
Nicméně v letošní sezóně šly výkony slovenských týmů bohužel dolů. Nastaly finanční trable, Bystrica ani Ružomberok se letos nepřihlásily do Eurocupu a Piešťany tam jsou bez výhry.
Chápu správně, že zájem o spojení tedy ochladl?
Z naší strany určitě. Po sportovní stránce to teď nedává smysl.
V aktuálním počtu deseti týmů se o nějaké změně hracího systému uvažuje?
Myslím, že momentálně to všem vyhovuje. Jen některé týmy, které nehrají poháry, by možná přivítaly větší počet zápasů. Tam je varianta, že bychom začali o týden dříve, vložili ta vánoční kola, a tím pádem bychom mohli hrát nadstavbu dvoukolově. Momentálně je jednokolová. Ale zase narážíme na opačný problém, kdy týmy hrající evropské poháry mají těch zápasů moc.
A perlička na závěr – jistě jste viděl rozhovor trenéra Brandýsa Daniela Kurucze po zápase v Brně. Nejdříve důrazně poučil reportéra o výslovnosti svého jména a poté se vyjádřil k rozhodčím tím, že řekl, že se 24 hodin po zápase nemůže vyjadřovat k rozhodčím. Jsou za to nějaké pokuty?
Samozřejmě jsem to viděl. (smích)
Myslím, že bychom do budoucna mohli sjednotit pokuty s KNBL. V ženské lize jsou totiž některé pokuty třeba čtyřikrát i pětkrát přísnější než v chlapech. Za vyjadřování k rozhodčím je to rovnou 10 000 korun. Tam neexistuje diskuse. Je úplně jedno, jestli rozhodčího označíte nějak hodně vulgárně, nebo řeknete jen, že nepískal dobře. V obou případech je to prostě automaticky 10 000 korun. Například hráčka USK Praha Gabriela Andělová loni v poločase zápasu na Žabinách pronesla do televize „rozhodčí nám dneska moc nepomáhají“ a bylo to taky za deset tisíc.
Dan Kurucz ale určitě pokutu nedostane. Řekl, že se nebude vyjadřovat, což beru. Ale všichni v republice už teď budou vědět, jak se vyslovuje jeho příjmení. (smích)
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Foto: Jan Russnák